magazine-issue
TEAMS-header
generic hexagon

Test teams (Week 3)


  • 23 Nov 2017
Beast Mtawarira powers through a tackle Beast Mtawarira powers through a tackle

Take a look at who's playing international rugby this weekend before you make your SuperBru and Fantasy League picks.

ITALY vs SOUTH AFRICA (Saturday, 16:00)

Italy –15 Jayden Hayward, 14 Angelo Esposito, 13 Tommaso Boni, 12 Tommaso Castello, 11 Mattia Bellini, 10 Carlo Canna, 9 Marcello Violi, 8 Sergio Parisse (c), 7 Abraham Steyn, 6 Giovanni Licata, 5 Dean Budd, 4 Marco Fuser, 3 Simone Ferrari, 2 Luca Bigi, 1 Andrea Lovotti.
Subs: 16 Leonardo Ghiraldini, 17 Federico Zani, 18 Tiziano Pasquali, 19 Francesco Minto, 20 Renato Giammarioli, 21 Edoardo Gori, 22 Ian Mckinley, 23 Matteo Minozzi.

Springboks –15 Andries Coetzee, 14 Dillyn Leyds, 13 Jesse Kriel, 12 Francois Venter, 11 Courtnall Skosan, 10 Handré Pollard, 9 Ross Cronje, 8 Duane Vermeulen, 7 Pieter-Steph du Toit, 6 Francois Louw, 5 Lood de Jager, 4 Eben Etzebeth (c), 3 Wilco Louw, 2 Bongi Mbonambi, 1 Tendai Mtawarira.
Subs: 16 Chiliboy Ralepelle, 17 Steven Kitshoff, 18 Trevor Nyakane, 19 Franco Mostert, 20 Dan du Preez, 21 Rudy Paige, 22 Elton Jantjies, 23 Warrick Gelant.

GEORGIA vs USA (Saturday, 16:00)

Georgia –15 Merab Kvirikashvili, 14 Soso Matiashvili/Giorgi Koshadze, 13 Merab Sharikadze (c), 12 Giorgi Kveseladze, 11 Mirian Modebadze, 10 Revaz Jintchvelashvili, 9 Vasil Lobzhanidze, 8 Beka Bitsadze, 7 Vito Kolelishvili, 6 Shalva Sutiashvili, 5 Kote Mikautadze, 4 Giorgi Chkhaidze, 3 Levan Chilachava, 2 Jaba Bregvadze, 1 Mikheil Nariashvili.
Subs: 16 Shalva Mamukashvili, 17 Zurab Zhvania, 18 Soso Bekoshvili, 19 Giorgi Nemsadze, 20 Lasha Lomidze, 21 Giorgi Tkhilaishvili, 22 Gela Aprasidze, 23 Lasha Malaghuradze.

USA –15 Blaine Scully (c), 14 Mike Te'o, 13 Marcel Brache, 12 Bryce Campbell, 11 Ryan Matyas, 10 AJ MacGinty, 9 Shaun Davies, 8 Samu Manoa, 7 John Quill, 6 Ben Landry, 5 Nick Civetta, 4 Greg Peterson, 3 Dino Waldren, 2 Joe Taufete'e, 1 Olive Kilifi.
Subs: 16 Peter Malcolm, 17 Huluholo Moungaloa, 18 Patrick Ryan, 19 Nate Brakeley, 20 Andrew Durutalo, 21 Tony Lamborn, 22 Nate Augspurger, 23 Will Magie.

SCOTLAND vs AUSTRALIA (Saturday, 16:30)

Scotland – 15 Stuart Hogg, 14 Tommy Seymour, 13 Huw Jones, 12 Alex Dunbar, 11 Sean Maitland, 10 Finn Russell, 9 Ali Price, 8 Ryan Wilson, 7 Hamish Watson, 6 John Barclay (c), 5 Jonny Gray, 4 Grant Gilchrist, 3 Simon Berghan, 2 Stuart McInally, 1 Darryl Marfo.
Subs: 16 Fraser Brown, 17 Jamie Bhatti, 18 Zander Fagerson, 19 Ben Toolis, 20 Cornell du Preez, 21 Henry Pyrgos, 22 Pete Horne, 23 Byron McGuigan.

Wallabies – 15 Kurtley Beale, 14 Marika Koroibete, 13 Tevita Kuridrani, 12 Samu Kerevi, 11 Reece Hodge, 10 Bernard Foley, 9 Will Genia, 8 Sean McMahon, 7 Michael Hooper (c), 6 Ben McCalman, 5 Blake Enever, 4 Rob Simmons, 3 Sekope Kepu, 2 Stephen Moore, 1 Scott Sio.
Subs: 16 Tatafu Polota-Nau, 17 Tetera Faulkner, 18 Taniela Tupou, 19 Lukhan Tui, 20 Lopeti Timani, 21 Nick Phipps, 22 Karmichael Hunt, 23 Henry Speight.

ENGLAND vs SAMOA (Saturday, 17:00)

England –15 Mike Brown, 14 Jonny May, 13 Henry Slade, 12 Alex Lozowski, 11 Elliot Daly, 10 George Ford, 9 Danny Care, 8 Sam Simmonds, 7 Chris Robshaw, 6 Maro Itoje, 5 Charlie Ewels, 4 Joe Launchbury, 3 Dan Cole, 2 Jamie George, 1 Ellis Genge.
Subs: 16 Dylan Hartley, 17 Joe Marler, 18 Harry Williams, 19 Nick Isiekwe, 20 Courtney Lawes, 21 Ben Youngs, 22 Piers Francis, 23 Semesa Rokoduguni.

Samoa –15 Ahsee Tuala, 14 Paul Perez, 13 Kieron Fonotia, 12 Alapati Leiua, 11 David Lemi, 10 Tim Nanai-Williams, 9 Dwayne Polataivao, 8 Jack Lam, 7 TJ Ioane, 6 Piula Faasalele, 5 Chris Vui (c), 4 Josh Tyrell, 3 Donald Brighouse, 2 Motu Matu’u, 1 Jordan Lay.
Subs: 16 Manu Leiataua, 17 James Lay, 18 Hisa Sasagi, 19 Faatiga Lemalu, 20 Ofisa Treviranus, 21 Melani Matavao, 22 Rey Lee-Lo, 23 JJ Taulagi.

FANS’ CHOICE AWARDS: Click here to vote!

ROMANIA vs TONGA (Saturday, 18:00)

Romania –15 Marius Simionescu, 14 Tangimana Fonovai, 13 Paula Kinikinilau, 12 Sione Fakaosilia, 11 Ionut Dumitru, 10 Florin Vlaicu, 9 Florin Surugiu, 8 Stelian Burcea, 7 Vlad Nistor, 6 Cristian Chirica, 5 Valentin Poparlan, 4 Johann Van Heerden, 3 Alexandru Tarus, 2 Andrei Radoi, 1 Mihaita Lazar.
Subs: 16 Florin Bardasu, 17 Ionel Badiu, 18 Alex Gordas, 19 Adrian Motoc, 20 Kuselo Moyake, 21 Tudorel Bratu, 22 Jack Umaga, 23 Fili Lomani.

Tonga –15 Atieli Pakalani, 14 Penikolo Latu, 13 Nafi Tuitavake, 12 Siale Piutau, 11 Cooper Vuna, 10 George Taina, 9 Sonatane Takulua, 8 Maama Vaipulu, 7 Fotu Lokotui, 6 Sione Kalamafoni, 5 Steve Mafi, 4 Leva Fifita, 3 Paea Fa'anunu, 2 Sione Lea, 1 Latu Talakai.
Subs: 16 Sione Lolohea, 17 Jethro Felemi, 18 Leo Halavatau, 19 Onehunga Havili, 20 Daniel Faleafa, 21 Sione Vailanu, 22 Shinnosuke Tu'umoto'oa, 23 David Halaifonua.

FIJI vs CANADA (Saturday, 19:00)

Fiji –15 Kini Murimurivalu 14 Josua Tuisova, 13 Vereniki Goneva, 12 Levani Botia, 11 Nemani Nadolo, 10 Ben Volavola, 9 Frank Lomani, 8 Akapusi Qera, 7 Semi Kunatani, 6 Dominiko Waqaniburotu, 5 Leone Nakarawa, 4 Peceli Yato, 3 Kalivati Tawake, 2 Talemaitoga Tuapati, 1 Campese Ma'afu.
Subs: 16 Ratunaisa Nauma, 17 Joeli Veitayaki Jr, 18 Ropate Rinakama, 19 Sikeli Nabou, 20 Nemani Nagusa, 21 Henry Seniloli, 22 Asaeli Tikoirotuma, 23 Timoci Nagusa.

Canada –15 Andrew Coe, 14 Brock Staller, 13 DTH van der Merwe, 12 Ciaran Hearn, 11 Taylor Paris, 10 Patrick Parfrey, 9 Phil Mack (c), 8 Kyle Gilmour, 7 Matt Heaton, 6 Kyle Baillie, 5 Evan Olmstead, 4 Josh Larsen, 3 Jake Ilnicki, 2 Benoit Piffero, 1 Hubert Buydens.
Subs: 16 Ray Barkwill, 17 Djustice Sears-Duru, 18 Matt Tierney, 19 Brett Beukeboom, 20 Lucas Rumball, 21 Andrew Ferguson, 22 Ben LeSage, 23 Kainoa Lloyd.

WALES vs NEW ZEALAND (Saturday, 19:15)

Wales –15 Leigh Halfpenny, 14 Steff Evans, 13 Scott Williams, 12 Owen Williams, 11 Hallam Amos, 10 Dan Biggar 9 Rhys Webb, 8 Taulupe Faletau, 7 Josh Navidi, 6 Aaron Shingler, 5 Alun Wyn Jones, 4 Jake Ball, 3 Tomas Francis, 2 Ken Owens, 1 Rob Evans.
Subs: 16 Kristian Dacey, 17 Wyn Jones, 18 Leon Brown, 19 Cory Hill, 20 Justin Tipuric, 21 Gareth Davies, 22 Rhys Priestland, 23 Jamie Roberts

All Blacks –15 Damian McKenzie, 14 Waisake Naholo, 13 Ryan Crotty, 12 Sonny Bill Williams, 11 Rieko Ioane, 10 Beauden Barrett, 9 Aaron Smith, 8 Luke Whitelock, 7 Sam Cane, 6 Liam Squire, 5 Samuel Whitelock (c), 4 Patrick Tuipulotu, 3 Nepo Laulala, 2 Codie Taylor, 1 Kane Hames.
Subs: 16 Nathan Harris, 17 Wyatt Crockett, 18 Ofa Tu'ungafasi, 19 Scott Barrett, 20 Matt Todd, 21 TJ Perenara, 22 Lima Sopoaga, 23 Anton Lienert-Brown.

IRELAND vs ARGENTINA (Saturday, 19:30)

Ireland –15 Rob Kearney, 14 Adam Byrne, 13 Chris Farrell, 12 Bundee Aki, 11 Jacob Stockdale, 10 Johnny Sexton, 9 Conor Murray, 8 CJ Stander, 7 Sean O’Brien, 6 Peter O’Mahony, 5 Iain Henderson, 4 James Ryan, 3 Tadhg Furlong, 2 Rory Best (c), 1 Cian Healy.
Subs: 16 James Tracy, 17 Dave Kilcoyne, 18 John Ryan, 19 Devin Toner, 20 Rhys Ruddock, 21 Luke McGrath, 22 Ian Keatley, 23 Andrew Conway.

Argentina –15 Joaquin Tuculet, 14 Ramiro Moyano, 13 Matias Moroni, 12 Santiago Gonzalez Iglesias, 11 Emiliano Boffelli, 10 Nicolas Sanchez, 9 Martin Landajo, 8 Tomas Lezana, 7 Marcos Kremer, 6 Pablo Matera, 5 Tomas Lavanini, 4 Matias Alemanno, 3 Nahuel Tetaz Chaparro, 2 Agustin Creevy (c), 1 Santiago Garcia Botta.
Subs: 16 Julian Montoya, 17 Lucas Noguera, 18 Enrique Pieretto, 19 Guido Petti, 20 Juan Manuel Leguizamon, 21 Gonzalo Bertranou, 22 Jeronimo de la Fuente, 23 Sebastian Cancelliere.

FRANCE vs JAPAN (Saturday, 22:00)

France –15 Scott Spedding, 14 Gabriel Lacroix, 13 Damian Penaud, 12 Henry Chavancy, 11 Teddy Thomas, 10 Francois Trinh-Duc, 9 Baptiste Serin, 8 Louis Picamoles, 7 Sekou Macalou, 6 Judicaël Cancoriet, 5 Sébastien Vahaamahina, 4 Romain Taofifenua, 3 Rabah Slimani, 2 Guilhem Guirado (c), 1 Jefferson Poirot.
Subs: 16 Camille Chat, 17 Daniel Kotze, 18 Sebastien Taofifenua, 19 Paul Jedrasiak, 20 Fabien Sanconnie, 21 Antoine Dupont, 22 Mathieu Bastareaud, 23 Hugo Bonneval.

Japan – 15 Kotaro Matsushima, 14 Lomano Lemeki, 13 Timothy Lafaele, 12 Harumichi Tatekawa, 11 Kenki Fukuoka, 10 Yu Tamura, 9 Yutaka Nagare, 8 Amanaki Mafi, 7 Michael Leitch, 6 Kazuki Himeno, 5 Shinya Makabe, 4 Wimpie van der Walt, 3 Jiwon Koo, 2 Shota Horie, 1 Keita Inagaki.
Subs: 16 Atsushi Sakate, 17 Shintaro Ishihara, 18 Asaeli Ai Valu, 19 Yoshitaka Tokunaga, 20 Fetuani Lautami, 21 Fumiaki Tanaka, 22 Sione Teaupa, 23 Yoshikazu Fujita.

Photo: Gabriele Maltini/Getty Images

0 Comments
latest-articles
The Springboks celebrate a try to Courtnall Skosan

Stop blaming ‘quotas’ for Bok woes

Misconceptions and prejudices related to the subject of so-called ‘quota’ selections must be eradicated if we are to move forward as a rugby nation, writes CRAIG LEWIS.

Allister Coetzee and Ireland coach Joe Schmidt

Dublin result will echo into World Cup

Psychological points will be on offer when two teams, who are likely to meet in the 2019 World Cup quarter-finals, clash at the Aviva Stadium on Saturday, writes JON CARDINELLI.

WP flyhalf Rob du Preez

Five takeaways from past weekend

What we learned from the Currie Cup final and the Pro14 this past weekend, according to CRAIG LEWIS.

You may also like

Get our daily email update. Subscribe to the SA Rugby magazine newsletter: