• Currie Cup stats (Round 1)

    SARugbymag.co.za looks at the players who topped the stats in key areas of the game this past weekend as well as for the season so far.

    KICKS FROM HAND

    Round 1

    12: Francois Brummer (Griquas)
    12: Jacques-Louis Potgieter (Blue Bulls)
    10: Fred Zeilinga (Sharks)
    9: Justin van Staden (Pumas)
    7: Andries Coetzee (Golden Lions)
    7: Gary van Aswegen (EP Kings)
    7: Demetri Catrakilis (Western Province)
    7: Nic Groom (Western Province)
    6: SP Marais (Sharks)
    6: Jaco van der Walt (Golden Lions)
    6: Willie du Plessis (Free State Cheetahs)

    METRES RUN

    Round 1

    160: AJ Coertzen (Free State Cheetahs)
    135: Renaldo Bothma (Pumas)
    127: Siviwe Soyizwapi (EP Kings)
    117: Ruan Combrinck (Golden Lions)
    109: Carel Greeff (Griquas)
    92: Jürgen Visser (Blue Bulls)
    87: Stokkies Hanekom (Golden Lions)
    81: Francois Venter (Free State Cheetahs)
    79: Andries Coetzee (Golden Lions)
    76: Tian Meyer (Griquas)
    75: Harold Vorster (Golden Lions)
    75: Lionel Mapoe (Golden Lions)
    75: Hendrik Venter (Free State Cheetahs)

    CLEAN BREAKS

    Round 1

    3: Jürgen Visser (Blue Bulls)
    2: Jaco Kriel (Golden Lions)
    2: Rayno Benjamin (Free State Cheetahs)
    2: S'bura Sithole (Sharks)
    1: AJ Coertzen (Free State Cheetahs)
    1: Bees Roux (Free State Cheetahs)
    1: Raymond Rhule (Free State Cheetahs)
    1: Cameron Wright (Sharks)
    1: Paul Jordaan (Sharks)
    1: Carel Greeff (Griquas)
    1: Tian Meyer (Griquas)
    1: Cheslin Kolbe (Western Province)
    1: Juan de Jongh (Western Province)
    1: Michael van der Spuy (Western Province)
    1: Pat Howard (Western Province)
    1: Derick Minnie (Golden Lions)
    1: Lionel Mapoe (Golden Lions)
    1: MB Lusaseni (Golden Lions)
    1: Stokkies Hanekom (Golden Lions)
    1: Ruan Combrinck (Golden Lions)
    1: JW Bell (Pumas)
    1: JW Jonker (Pumas)
    1: Ruwellyn Isbell (Pumas)
    1: Sampie Mastriet (Blue Bulls)
    1: Siviwe Soyizwapi (EP Kings)
    1: Thembelani Bholi (EP Kings)
    1: Tim Whitehead (EP Kings)

    CARRIES

    Round 1

    21: Carel Greeff (Griquas)
    17: Tian Meyer (Griquas)
    14: Renaldo Bothma (Pumas)
    13: AJ Coertzen (Free State Cheetahs)
    13: Siviwe Soyizwapi (EP Kings)
    11: Luke Watson (EK Kings)
    11: Thembelani Bholi (EP KIngs)
    11: Marnus Schoeman (Griquas)
    11: Harold Vorster (Golden Lions)
    10: Francois Venter (Free State Cheetahs)
    10: Jono Ross (Blue Bulls)
    10: Steven Cummins (EP Kings)

    DEFENDERS BEATEN

    Round 1

    3: Renaldo Bothma (Pumas)
    3: Ross Cronjé (Golden Lions)
    2: Lionel Mapoe (Golden Lions)
    2: JP du Plessis (Free State Cheetahs)
    2: Rocco Jansen (Griquas)
    2: Tian Meyer (Griquas)

    OFFLOADS

    Round 1

    5: Tian Meyer (Griquas)
    2: Danie Dames (Griquas)
    2: Kevin Luiters (EP Kings)
    2: Ruan Combrinck (Golden Lions)

    TACKLES

    Round 1

    18: Corné Steenkamp (Pumas)
    16: Nizaam Carr (Western Province)
    15: Michael van der Spuy (Western Province)
    15: Jaco Bruwer (Pumas)
    14: Jaco Kriel (Golden Lions)
    14: Warren Whiteley (Golden Lions)
    14: Torsten van Jaarsveld (Free State Cheetahs)
    13: Francois Uys (Free State Cheetahs)
    13: Harold Vorster (Golden Lions)
    13: Paul Willemse (Blue Bulls)
    13: Vincent Kock (Pumas)

    TACKLES MISSED

    Round 1

    7: Nizaam Carr (Western Province)
    4: Hilton Lobberts (Griquas)
    4: Rayno Benjamin (Free State Cheetahs)
    4: Stefan Watermeyer (Pumas)
    3: Akona Ndungane (Blue Bulls)
    3: Grant Hattingh (Blue Bulls)
    3: Matt Stevens (Sharks)
    3: Stokkies Hanekom (Golden Lions)
    3: Sikhumbuzo Notshe (Western Province)
    3: Raymond Rhule (Free State Cheetahs)
    3: Sarel Pretorius (Free State Cheetahs)

    TURNOVERS WON

    Round 1

    3: Carel Greeff (Griquas)
    2: Jacques Botes (Sharks)
    2: Odwa Ndungane (Sharks)

    HANDLING ERRORS

    Round 1

    7: Shane Gates (EP Kings)
    5: Burger Odendaal (Blue Bulls)
    4: Odwa Ndungane (Sharks)
    3: Cheslin Kolbe (Western Province)
    3: Gary van Aswegen (EP Kings)
    3: Luke Watson (EP Kings)
    3: Tian Meyer (Griquas)
    3: Jürgen Visser (Blue Bulls)

    LINEOUTS STOLEN

    Round 1

    2: Callie Visagie (Blue Bulls)
    2: Marius Coetzer (Pumas)
    1: Corné Fourie (Pumas)
    1: Grant Hattingh (Blue Bulls)
    1: Jacques Engelbrecht (Blue Bulls)
    1: Jono Ross (Blue Bulls)
    1: Francois Mostert (Golden Lions)
    1: Willie Britz (Golden Lions)
    1: Francois Uys (Free State Cheetahs)
    1: Joubert Engelbrecht (Free State Cheetahs)
    1: Lourens Adriaanse (Shars)
    1: Manuel Carizza (Western Province)
    1: Nizaam Carr (Western Province)
    1: Siya Kolisi (Western Province)
    1: Tim Whitehead (EP Kings)
    1: Tobie Botes (EP Kings)

    Source: Vodacom Rugby Stats App

    Photo: Louis Botha/Gallo Images

    Post by

    Mariette Adams