• Bok foursome finish as top tacklers

    SARugbymag.co.za looks at the players who topped the stats in five key areas of the game in the final and third-place play-off matches and at the World Cup overall.

    TRY-SCORERS

    Final and third-place play-off

    1: Nehe Milner-Skudder (New Zealand)
    1: Ma'a Nonu (New Zealand)
    1: Beauden Barrett (New Zealand)
    1: Tevita Kuridrani (Australia)
    1: David Pocock (Australia)
    1: JP Pietersen (South Africa)
    1: Eben Etzebeth (South Africa)
    1: Juan Pablo Orlandi (Argentina)

    Tournament 

    8: Julian Savea (New Zealand)
    6: Nehe Milner-Skudder (New Zealand)
    5: Bryan Habana (South Africa)
    5: JP Pietersen (South Africa)
    5: Juan Imhoff (Argentina)
    5: Gareth Davies (Wales)
    4: DTH van der Merwe (Canada)
    4: Adam Ashley-Cooper (Australia)
    4: Drew Mitchell (Australia)
    4: Tommy Seymour (Scotland)

    POINT-SCORERS

    Final and third-place play-off

    19: Dan Carter (New Zealand)
    14: Handré Pollard (South Africa)
    8: Nicolás Sánchez (Argentina)
    7: Bernard Foley (Australia)

    Tournamnent

    97: Nicolás Sánchez (Argentina)
    92: Handré Pollard (South Africa)
    82: Dan Carter (New Zealand)
    82: Bernard Foley (Australia)
    79: Greig Laidlaw (Scotland)
    58: Ayumu Goromaru (Japan)
    56: Dan Biggar (Wales)

    METRES RUN

    Final and third-place play-off

    115: Nehe Milner-Skudder (New Zealand)
    99: Israel Folau (Australia)
    91: Kurtley Beale (Australia)
    79: Matias Moroni (Argentina)
    71: Jesse Kriel (South Africa)
    69: Drew Mitchell (Australia)
    68: Ben Smith (New Zealand)
    65: Ma'a Nonu (New Zealand)
    61: Horacia Agulla (Argentina)
    60: Santiago Cordero (Argentina)

    Tournament

    514: Santiago Cordero (Argentina)
    453: Ben Smith (New Zealand)
    437: Nehe Milner-Skudder (New Zealand)
    433: Joaquín Tuculet (Argentina)
    395: Julian Savea (New Zealand)
    389: DTH van der Merwe (Canada)
    351: Telusa Veainu (Tonga)

    OFFLOADS

    Final and third-place play-off

    3: Sonny Bill Williams (New Zealand)
    3: Ben Smith (New Zealand)
    2: Richie McCaw (New Zealand)
    2: Horacia Agulla (Argentina)
    2: Martin Landajo (Argentina)

    Tournament 

    13: Sonny Bill Williams (New Zealand)
    10: Leone Nakarawa (Fiji)
    8: Aseali Tikoirotuma (Fiji)
    8: Schalk Burger (South Africa)
    8: Facundo Isa (Argentina)
    8: Mamuka Gorgodze (Georgia)
    7: Kurtley Beale (Australia)
    7: Finn Russell (Scotland)

    TACKLES

    Final and third-place play-off

    22: Eben Etzebeth (South Africa)
    18: Francois Louw (South Africa)
    17: Frans Malherbe (South Africa)
    16: Victor Matfield (South Africa)
    16: Duane Vermeulen (South Africa)
    15: Dean Mumm (Australia)
    14: Damian de Allende (South Africa)
    12: Nicolás Sánchez (Argentina)
    12: Dan Carter (New Zealand)
    11: Sam Whitelock (New Zealand)
    11: David Pocock (Australia)
    11: Trevor Nyakane (South Africa)
    11: Julian Montoya (Argentina)

    Tournament

    77: Lood de Jager (South Africa)
    77: Francois Louw (South Africa)
    75: Schalk Burger (South Africa)
    75: Eben Etzebeth (south Africa)
    67: Jonny Gray (Scotland)
    61: Kane Douglas (Australia)
    60: Nicolás Sánchez (Argentina)
    59: Scott Fardy (Australia)
    57: Michael Hooper (Australia)
    57: David Pocock (Australia)
    55: Thierry Dusautoir (France)
    55: Richie Gray (Scotland)
    55: Dan Lydiate (Wales)
    54: Sam Warburton (Wales)
    54: Richie McCaw (New Zealand)

    – For ALL the stats in ALL categories, download the Vodacom Rugby App

    Photo: David Rogers/Getty Images

    Post by

    Mariette Adams