• Currie Cup teams (Round 13)

    Who's playing this weekend in the qualifying stage of the domestic tournament.

    SHARKS XV vs LEOPARDS

    Sharks XV – 15 Courtney Februarie, 14 James Wheeler, 13 Taigh Schoor, 12 James Tedder, 11 Mfundo Ndhlovu, 10 Luan James, 9 Gareth Simpson, 8 Mthokozisi Ntuli, 7 William Squires, 6 Andre Coetzee, 5 Tristan Dixon, 4 Cliffered Jacobs, 3 Khutha Mchunu (c), 2 Samuel Swanepoel, 1 William Day.
    Subs: 16 Cornelius Taljaard, 17 Jordan Els, 18 Christopher Klopper, 19 Marco Koen, 20 Francois de Villiers, 21 Donovan du Randt, 22 Jordan Zietsman, 23 Cornelius Otto.

    Leopards – 15 Gene Willemse, 14 Lucian Cupido, 13 Juffrou Vermeulen, 12 Henko Marais, 11 Bradley Moolman, 10 Benhard Janse van Rensburg, 9 Malherbe Swart, 8 Juan Language (c), 7 HP Swart, 6 Jaco Joprdaan, 5 Stairs Mhlongo, 4 Francois Robertse, 3 Bart le Roux,  2 Dane van der Westhuyzsen, 1 Mashudu Mafela.
    Subs: 16 Wilmar Arnoldi, 17 Roan Grobbelaar, 18 Walt Steenkamp, 19 Molotsi Bouwer, 20 Chriswil September, 21 Schalk Hugo, 22 Jaco Hayward.

    BLUE BULLS vs BOLAND CAVALIERS

    Blue Bulls – 15 Divan Rossouw, 14 Kefentse Mahlo, 13 Alcino Isaacs, 12 Marquit September, 11 Jade Stiglingh, 10 Tony Jantjies, 9 Ivan van Zyl, 8 Hanro Liebenberg (c), 7 Nic de Jager, 6 Ruan Steenkamp, 5 Abongile Nonkontwana, 4 Ruben van Heerden, 3 Entienne Swanepoel, 2 Alandre van Rooyen, 1 Andrew Beerwinkel.
    Subs: 16 Jan-Henning Camper, 17 Neethling Fouche, 18 Aston Fortuin, 19 Tapiwa Tsomondo, 20 Andre Warner, 21 Joshua Stander, 22 Franco Naude.

    Boland Cavaliers – TBC

    FREE STATE XV vs VALKE

    Free State XV – 15 JP Coetzee, 14 Lorenzo Gordon, 13 Tertius Kruger, 12 Ali Mgijima, 11 Maphuta Dolo, 10 Sias Ebersohn (c), 9 Jean-Phillip Smith, 8 Jasper Wiese, 7 Tienie Burger, 6 Ntokozo Vadima, 5 Johann Grundlingh, 4 Justin Bason, 3 Gunther Janse van Vuuren, 2 Jacques du Toit, 1 Johannes Kotze.
    Subs: 16 Elandre Huggett, 17 Erich de Jager, 18 Gopolang Molefe, 19 Victor Maruping, 20 Ruan van Rensburg, 21 Darron Baron, 22 Reinardt Erwee.

    Valke – 15 Christian Rust, 14 Coert Cronje, 13 Andries Truter, 12 Ruan Allerston, 11 Grant Janke, 10 Karlo Aspeling, 9 Anrich Richter, 8 Ernst Ladendorf, 7 JP Mostert (Captain), 6 Adriaan Pansegrouw, 5 Marlyn Williams, 4 Shane Kirkwood, 3 Grant Watts, 2 Dean Muir. 1 Henri Boshoff.
    Subs: 16 Gihard Visagie, 17 Andries Schutte, 18 Reg Muller, 19 Barend Steyn, 20 Johan Pretorius, 21 JP Du Plessis, 22 Christo Coetzee.

    GOLDEN LIONS XV vs GRIFFONS

    Golden Lions XV – 15 Ashlon Davids/JW Bell, 14 Koch Marx, 13 Stokkies Hanekom, 12 Jacques Nel, 11 Anthony Volmink; 10 Marnitz Boshoff , 9 Dillon Smit; 8 Ruaan Lerm (c), 7 Fabian Booysen, 6 Steph de Wit, 5 Bobby de Wee, 4 Robert Kruger, 3 Pieter Scholtz, 2 Ramone Samuels, 1 Clint Theron.
    Subs: 16 Pieter Jansen, 17 Henco Smit, 18 MB Lusaseni, 19 Victor Sekekete, 20 Ricky Schroeder, 21 Jarryd Sage, 22 JW Bell/Ashlon Davids.

    Griffons – 15 Selvyn Davids, 14 Vuyo Mbotho, 13 Joubert Engelbrecht (c), 12 Japie Nel, 11 Warren Williams, 10 Taro Maarman, 9 Boela Abrahams, 8 De Wet Kruger, 7 Boela Venter, 6 Thato Mavundla, 5 Gavin Annandale, 4 Wayne Ludick, 3 Heinrich Roelfse, 2 Kwezi Mkhafu, 1 Danie van der Merwe.
    Subs: 16 Hennie Venter, 17 Gerard Baard, 18 Vincent Maruping, 19 Boetie Groenewald, 20 Louis Venter, 21 Colin Herbert, 22 Norman Nelson.

    WESTERN PROVINCE vs SWD EAGLES

    Western Province – 15 Grant Hermanus, 14 Johnny Kotze, 13 EW Viljoen, 12 Tim Whitehead, 11 Sibahle Maxwane, 10 Robert du Preez, 9 Godlen Masimla, 8 Kobus van Dyk, 7 Luke Stringer, 6 Beyers de Villiers, 5 Chris van Zyl (C), 4 David Ribbans, 3 Kyle Whyte, 2 Chad Solomon, 1 Wes Chetty.
    Subs: 16 Cullen Collopy, 17 Christo van Wyk, 18 Jurie van Vuuren, 19 Dale Wilson, 20 Eital Bredenkamp, 21 Jano Vermaak, 22 Dennis Cox.

    SWD Eagles – 15 Jacquin Jansen, 14 Charles Radebe, 13 Kirsten Heyns, 12 Martin Du Toit, 11 Daniel Roberts, 10 Hansie Graaff, 9 Dillin Snell, 8 Thorleif Havlorsen, 7 Christo Du Plessis, 6 Janneman Stander, 5 Lodewyk Uys, 4 Marco Kruger, 3 Nemo Roelofse, 2 Mark Pretoruis, 1 Juandre Digue.
    Subs: 16 Kurt Haupt, 17 Pieter Stemmet, 18 Andy Ntsila, 19 Buran Parks, 20 Johan Steyn, 21 Thomas Kean, 22 Clint Wagmann

    EP KINGS vs GRIQUAS

    EP Kings – 15 Jaco van Tonder, 14 Jixie Molapo, 13 Somila Jho, 12 JP du Plessis, 11 Lindelwe Zungu, 10 Garrick Mattheus, 9 Rouche Nel, 8 Lusanda Badiyana, 7 Sintu Manjezi, 6 SF Nieuwoudt, 5 Cornell Hess, 4 Tazz Fuzani, 3 Vukile Sofisa, 2 Warrick Venter, 1 David Murray.
    Subs: 16 JP Jamieson, 17 Liam Hendricks, 18 Robert Lyons, 19 JP Jonck, 20 Sibusiso Ngcokovane, 21 Simon Bolze, 22 Sphu Msutwana.

    Griquas – 15 Eric Zana, 14 Ntabeni Dukisa, 13 Jonathan Francke, 12 Kyle Lombard, 11 Alshaun Bock; 10 André Swarts, 9 Tiaan Dorfling, 8 Jason Fraser, 7 RJ Liebenberg (c), 6 Wendal Wehr, 5 Jono Janse van Rensburg, 4 Sias Koen, 3 Devon Martinus, 2 Sidney Tobias, 1 Luxolo Khosa.
    Subs: 16 AJ le Roux, 17 Theunis Nieuwoudt, 18 Steven Meiring, 19 Thabo Mabuza, 20 Muis Meyer, 21 Ederies Arendse, 22 JW Jonker.

    WELWITSHCIAS vs BORDER

    Welwitschias – TBC
    Border – TBC

    Photo: Carl Fourie/Gallo Images