• Varsity Cup preview (Round 2)

    NMMU host Maties on Monday, while UCT travel to CUT, Tuks host Shimlas and Pukke take on UJ.

    The 2016 Varsity Cup got off to a cracking start in round one, with teams taking advantage of the new point system for tries scored, and there is likely to be more of the same on Monday.

    Maties will be looking to build on their thumping six-try 40-0 victory over CUT as they take on NMMU (who lost 19-12 to UJ) in Port Elizabeth. CUT will be hoping to put their opening loss behind them against UCT in Bloemfontein.

    Shimlas, who beat UCT 23-17 last week, travel to Pretoria to take on a wounded Tuks side.

    UJ will travel to Potchefstroom to face Pukke in the only match featuring two unbeaten sides. Pukke scored the first nine-point try of the season when they beat Tuks 38-15 in Pretoria, while UJ edged NMMU in wet conditions in Johannesburg.

    NMMU vs Maties
    Madibaz Stadium, Port Elizabeth
    Kick-off: 16:45 (SuperSport 1)

    NMMU – 15 Lindelwe Zunga, 14 Keanu Vers, 13 Jeremy Ward, 12 Andile Jho, 11 Yamkela Ngam, 10 Simon Nord Bolze, 9 Ivan Ludick (c), 8 Kevin Aneh Kaba, 7 Henry Brown, 6 Jason Reinecke, 5 Gerrit Huisamen, 4 Elandre van der Merwe, 3 Nemo Roelofse, 2 Tango Balekile, 1 Nicholaas Oosthuizen.
    Subs: 16 Jean-Pierre Jamieson, 17 Marzuq Maarman, 18 Wynand Grassman,19 Andisa Ntsila, 20 Sibusiso Ngcokovane, 21 Thomas Kean, 22 Khaya Malotana, 23 James Ronald Beyl.

    Maties – 15 Craig Barry, 14 Brandon Asher-Wood, 13 Paul Streicher, 12 Braam Venter, 11 Duncan Saal, 10 Ernst Stapelberg, 9 Remu Malan, 8 Kobus van Dyk, 7 Janco Venter, 6 Beyers de Villiers (c), 5 Wilhelm van der Sluys, 4 Ian Groenwald, 3 John-Roy Jenkinson, 2 Craig Corbett, 1 Wesley Adonis.
    Subs: 16 Marko Janse van Rensburg, 17 Niel Oelofse, 18 Geor Malan, 19 Conal Brown, 20 Brendon Nel, 21 Chris Smit, 22 Edwil van der Merwe, 23 JE van der Merwe.

    CUT vs UCT
    CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
    Kick-off: 18:30 (not televised)

    CUT – 15 Meyer van Tonder, 14 Clinton Toua, 13 Charles Hitchcock (c), 12 Johan Nel, 11 Henry Immelman, 10 Darron Baron, 9 Marius Grobler, 8 Jasper Wiese, 7 Vincent Maruping, 6 Dean Rossouw, 5 Rayno Nel, 4 Wikus Davis, 3 Gunter Janse van Vuuren, 2 Theuns Truter, 1 Juan Volkwyn.
    Subs: 16 Len Noort, 17 Gerard Baard, 18 Justin Basson, 19 Sylvester Makakole, 20 Dean Jacobs, 21 Ali Mgijima, 22 Lethole Makoena, 23 George Marnich.

    UCT – 15 Joel Smith, 14 Nathan Nel, 13 Xoli Lihleli, 12 Hendrik Lategan, 11 Chibale Suwilanji, 10 Rob Anderson, 9 Dylan Tidbury, 8 Guy Alexander (c), 7 Luke Stringer, 6 Jason Klassen, 5 Gary Porter, 4 Mark Prior, 3 Michael Kumbirai, 2 Brenton Greaves, 1 Joel Carew.
    Subs: 16 Keagan Timm, 17 Msizi Zondi, 18 Hugo Olwethu, 19 Nyasha Tarusenga, 20 Steven Wallace, 21 Hilio de Abreu, 22 Gerard Pieterse, 23 Sam Theron.

    Tuks vs Shimlas
    Tuks Stadium, Pretoria
    Kick-off: 18:30 (not televised)

    Tuks – 15 Riaan Britz, 14 Keanan van Wyk, 13 Stedman Gans, 12 Toko Maebane, 11 Duhan van der Merwe, 10 Joshua Stander, 9 Andre Warner, 8 Clyde Davids, 7 Frederik Eksteen, 6 Ruan Steenkamp (c), 5 Eli Snyman, 4 Aston Fortuin, 3 Neethling Fouche, 2 Corniel Els, 1 Andrew Beerwinkel.
    Subs: 16 Jan Enslin, 17 Du Toit Genis, 18 Pieter Janse van Vuuren, 19 Marco van Staden, 20 Carlo Engelbrecht, 21 Quaid Langeveldt, 22 Max Calitz, 23 Justin Forwood.

    Shimlas – 15 Marco Mason, 14 Renaldo Meyer, 13 Stephan Janse van Rensburg, 12 Arthur Williams, 11 Mafuma Mosolwa, 10 Pieter-Steyn de Wet, 9 Renier Botha, 8 Nardus Erasmus, 7 Neil Claassen (c), 6 Rampheta Refuoe, 5 Dennis Visser, 4 Vidima Ntokoza, 3 Rudolph Botha, 2 Elandre Huggett, 1 Teunis Nieuwoudt.
    Subs: 16 Marco Klopper, 17 Nche Retshegofaditswe, 18 Nicolaas immelman, 19 Musa Mahlasela, 20 Armand Pretorius, 21 Apiwe Dinga, 22 Daniel Maartens, 23 Conrad van Vuuren.

    Pukke vs UJ
    Fanie du Toit Sports Ground, Potchefstroom
    Kick-off: 19:00 (SuperSport 1)

    Pukke — 15 Rhyno Smith, 14 Lucian Cupido, 13 Sylvian Mahuza, 12 Hendrik Marais, 11 Dean Stokes, 10 Barend Janse van Rensburg, 9 Malherbe Swart, 8 Marno Redelinghuis, 7 Jeandre Rudolph (c), 6 Jaco Jordaan, 5 Walt Steenkamp, 4 Loftus Morrison, 3 Bartholomeus le Roux, 2 Wilmar Arnoldi, 1 Mashudu Mafela.
    Subs: 16 Louis van der Westhuizen, 17 Johan Smith, 18 Daniel Jordaan, 19 Gideon van der Merwe, 20 Kurshwill Williams, 21 Schalk Hugo, 22 AK Nela 23 Mogau Mabokela.

    UJ – 15 Ronald Brown, 14 Peter Walters, 13 Bradley Moolman, 12 Robert de Bruyn, 11 Aphiwe Dyantyi, 10 Divan Nel, 9 Hilton Mudariki, 8 Jakobus Porter (c), 7 Kyle van Dalen, 6 Wian Conradie, 5 David Antonites, 4 Jeremy Jordaan, 3 Nico du Plessis, 2 Johannes Snyman, 1 Siyakubonga Nuzo.
    Subs: 16 Emmanuel Morowane, 17 Kyle Kruger, 18 Etienne Oosthuizen, 19 Phenyo Seriteng, 20 Johan Esterhhuizen, 21 Kobus Engelbrecht, 22 Godfrey Ramaboea, 23 Waldo Weideman.

    Photo: Carl Fourie/Gallo Images