• Varsity Cup teams (Round 4)

    Take a look at who's playing this week before you make your SuperBru and Fantasy League picks.

    CUT vs SHIMLAS

    CUT – 15 Darren Adonis, 14 Ruan Wasserman, 13 Waldo Putter, 12 Johan Nel, 11 Olwethu Ndakisa, 10 Martin Jacobs,  9 Ruben Heymans, 8 Stefan Kruger, 7 Burger van Niekerk, 6 Dean Rossouw (c), 5 Kian Skippers, 4 André Venter, 3 Henco Smit, 2 Stefan Jacobs, 1 Jean Volkwyn.
    Subs: 16 Bester Olivier, 17 Kabous van Schalkwyk, 18 Kyle Ess, 19 Vincent Maruping, 20 Dean Jacobs, 21 Dian Dry, 22 Denver Klue, 23 Branden Verster.

    Shimlas – 15 Sechaba Motsoela, 14 Carel Wynand Coetzee, 13 Lihleli Xoli, 12 Stephen Janse Van Rensburg (c), 11 Marco Mason, 10 Nicholas Naude, 9 Dian Badenhorst, 8 Wilandre Kotzenburg, 7 Phumzile Maqondwana, 6 Daniel Maartens, 5 Neil Claasen, 4 Raymond Woest, 3 Ruan Kramer, 2 Hanno Snyman, 1 Kwenzokuhle Blose.
    Subs: 16 Francois Steyn, 17 Johan Kotze, 18 Thabiso Msiza, 19 Ruben Schoeman, 20 Musa Mahlasela, 21 Armand Pretorius, 22 Vuyani Maqina, 23 Niel Stannard.

    PUKKE vs UCT

    Pukke – 15 Tapiwe Mafura, 14 Jimmy Mpailane, 13 Elden Schoeman, 12 Jaap Pienaar, 11 Justin Newman, 10 Schalk Hugo, 9 Chriswill September, 8 Marno Redelinghuys (c), 7 Boela Venter, 6 Marcel Henn, 5 Walt Steenkamp, 4 Loftus Morrison, 3 Kabelo Motloung, 2 Louis van der Westhuizen, 1 Dolf van Deventer.
    Subs: 16. Dane van der Westhuizen, 17. Dewald Dekker, 18. Morné Strydom, 19. Estehan Visagie, 20. Wandile Mazibuko, 21. Caleb Louw, 22. Nkululeko Mcuma, 23. Lungelo Gosa.

    UCT – 15 Lohan Lubbe, 14 Rayno Mapoe, 13 Tristan Mouton, 12 Rico Lategan, 11 Joel Smith, 10 Rob Anderson,  9 Stefano de Gouveia, 8 Nyasha Tarusenga, 7 Luke Stringer, 6 Jason Klaasen (c), 5 Gary Porter, 4 Duncan Saffy, 3 Michael Kaumbirai, 2 Cuan Hablutzel, 1Wayrin Losper.
    Subs: 16 Martin Chandler, 17 William Day, 18 Lee-Marvin Mazebuko, 19 Nama Xaba, 20 Sanele Malwane, 21 Alva Sendreyani, 22 Hilio De Abreu, 23 Gerard Pieterse.

    MATIES vs NMMU

    Maties – 15 Craig Barry, 14 Duncan Saal, 13 Michal Hazner, 12 Braam Venter, 11 Edwill van der Merwe, 10 Chris Smith, 9 Brendon Nell, 8 Devon Nash, 7 Kobus van Dyk, 6 Mitchell Carstens, 5 Johan Momsen, 4 Ian Groenewald, 3 JE van der Merwe, 2 Craig Corbett, 1 Niel Oelofse.
    Subs: 16 Freddie Kirsten, 17 Wesley Adonis, 18 Wikus Groenewald, 19 Ernst van Rhyn, 20 Johann van Niekerk, 21 Logan Boonzaaier, 22 Chris Smit, 23, Tiaan Swanepoel.

    NMMU – 15 Lindelwe Zungu, 14 Athi Mayinje, 13 Siphumelele Msutwana, 12 Andile Jho, 11 Ivan-John du Preez, 10 Thomas Kean, 9 Rouche Nel, 8 Kevin Kaba (c), 7 Henry Brown, 6 SF Nieuwoudt, 5 Gerrit Huisamen, 4 Wynand Grassman, 3 Nicolaas Oosthuizen, 2 JP Jamieson, 1 Xandre Vos.
    Subs: 16 Jedwyn Harty, 17 Thembelihle Yase, 18 Nicolas Roebeck, 19 Janse Roux, 20 Robert Izaks, 21 Luvo Claassen, 22 Jordan Koekemoer, 23 Jixie Molapo.

    UJ vs TUKS

    UJ – 15 Peter John Walters, 14 Tyreeq February ,13 Aphiwe Dyanti, , 12 Jaco Fourie, 11 Godfrey Ramaboea 10 Divan Nel, 9 Johan Esterhuizen, 8 Leon Massyn, 7 Adrian Bester, 6 Wian Conradie, 5 Estian Enslin, 4 Reinhaardt  Nothnagel, 3 Nico du Plessis, 2 Johannes Snyman (c), 1 Waldo Weideman.
    Subs: 16 Le Roux Baard, 17 Kyle Kruger, 18 Chergin Fillies, 19 James Venter, 20 Kevin du Randt, 21 Siya Nzuzo, 22, Ewan Adams, 23 Dominic Kroezen.

    Tuks – 15 Divan Rossouw, 14 Dewald Naude, 13 Toko Maebane, 12 Impi Visser, 11 Sibahle Maxwane, 10 Tinus de Beer, 9 Theo Maree, 8 Clyde Davids, 7 Chris Massyn (c), 6 Eduan Lubbe, 5 Brian Leitch, 4 Aston Fortuin, 3 Neethling Fouche, 2 Jan-Henning Campher, 1 Andrew Beerwinkel.
    Subs: 16 Theuns Reynolds, 17 Jaco Holtzhausen, 18 Marius Verwey, 19 Juan-Re Swanepoel, 20 Raegen Oranje, 21 Joshua Stander, 22 Manie Libbok, 23 Franco van den Berg.

    Photo: Catherine Kotze/SASPA 

    Post by

    Mariette Adams